All for Joomla All for Webmasters

El-Ayak-Ağız Hastalığı

El ayak ağız hastalığı(EAAH) enterovirüslerin(Coxsackie virüs A10,A16 ve Enterovirus 71) yol açtığı oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Ağız içerisinde dil, sert damak ve yanak mukozasında kızarıklık, ülserler, el içinde, ayak tabaklarında ve bazen de genital bölgede kırmızı(bazen içi su dolu) ağrılı küçük döküntülerle kendini gösteren bir hastalıktır.
Hastalık 2-10 yaş arasında özellikle 5 yaşından küçük çocuklarda daha sık görülür. Daha çok yaz ve sonbahar mevsimlerinde görülür. Havuz mevsiminin başlaması ile virüsle enfekte olmuş havuz sularının yutulması ile görülür. Yine kreş ve okul ortamında çocuklar arasında kolaylıkla yayılır.

BULGULARI NELERDİR?
Hastalığın kuluçka dönemi 3-6 gündür yani virüsle temastan sonra yaklaşık 3-6 gün sonra bulgular ortaya çıkar.İlk bulgu yüksek ateştir. Ateş 38-39°C olabilir. Boğazda kızarıklık, yutma güçlüğü, halsizlik, iştah azalması, bebeklerde huzursuzluk ve irritabilite gibi spesifik olmayan bulgular görülebilir. Boğazda, bademcikler üzerinde, dilde yanakların iç kısmında kırmızı su toplayan kabarıklıklar şeklinde ağrılı lezyonlar tipiktir. Bazen bunlar derin yaralara dönüşebilir ve yutkunma güçlüğüne neden olarak yemek yemeyi zorlaştırabilir. Daha sonra avuç içlerinde, ayak tabanlarında 2-10 mm çapında kırmızı ve yine su toplayan döküntüler olur. Bu döküntüler genital bölgede de görülebilir.

TANISI NASIL KONUR?
Hastalığın tanısı tipik bulguların görülmesi ve muayene ile konur. Laboratuvar incelemelerine genellikle gerek yoktur ancak ciltte, ağız mukozasında ve kaka örneklerinde virus izolasyonu yapılabilir.

HASTALIĞIN SEYRİ NASILDIR?
El ayak ağız hastalığı iyi seyirli bir hastalıktır ve kendiliğinden iyileşme eğilimindedir. Genellikle hastalık belirtileri 1 hafta içerisinde kendiliğinden geriler.

TEDAVİ
Viruslerle oluşan bir hastalık olduğu için antibyotik tedavisine gerek yoktur. Ateş için parasetamol, ibuprofen gibi ateş düşürücüler, ağrı için ibuprofen içeren şuruplar yararlı olabilir. Ağrıyı azaltmak için ağız spreyleri kullanılabilir. En önemli dikkat edilmesi gereken noktalardan biri ağrı nedeniyle çocukların yeterince sıvı alamaması ve sonuçta oluşacak dehidratasyondur. Bu durumda serum takılması ve damardan sıvı verilmesi gerekebilir.

EVDE NE YAPMALI
Sıvı alımı ve beslenme önemlidir ancak bazı içeceklerin rahatsız edebileceği unutulmamalıdır. Pipet kullanarak sıvı verilmesi önerilmektedir. Soğuk ve serin içecekler daha az acı verir. Çorba, yoğurt, süt gibi yumuşak, çiğnemeyi az gerektirecek yiyecekler tercih edilmelidir. Asidik, tuzlu ve baharatlı yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalıdır.
KOMPLİKASYONLAR
Genellikle kendiliğinden iyileşir ve önemli komplikasyonlara neden olmaz. En önemli komplikasyon az sıvı alımına bağlı dehidratasyondur. Bunların dışında herpanjina(başağrısı,ateş, kusma, ağızda yaralar), hemorajik konjonktivit (ışığa bakakmama, gözlerde kanlanma ve sulanma, ağrı), larenjit nadir de olsa ensefalit,menenjit ve myokardit gibi komplikasyonlara neden olabilir.
NASIL BULAŞIR
Genellikle solunum yoluyla ve ağız yoluyla bulaşır. Hapşırma ve öksürük sonrası solunum yolu sıvılarının havaya saçılması, tükrük, enfekte kişyle aynı kaptan birşeylerin yenmesi ve içilmesi ve enfekte havuz sularının yutulması ile bulaşabilir. Bunların dışında özellikle kreşlerde tuvalete veya tuvalet kaplarına çocukların ellerini sürmesi ve sonra ağızlarına götürmeleri ile de bulaşabilir. Hastalık geçtikten sonra da virüs birkaç hafta vücutta kalabilir ve bulaşıcılığı devam eder.
KORUNMA
Koruyucu bir aşı yoktur. Ancak enfeksiyonun riskini azaltmak için
• Eller çok iyi yıkanmalıdır. Çocukların ve kreşte bakım yapanların özellikle tuvalet ve bez değişimi sonrası ellerinin yıkanması çok önemlidir.
• Hijyen eğitimi.Çocuklara bu konuda küçük yaşlardan itibaren eğitim verilmelidir. Böylece birçok hastalığın bulaşması önelenebilir.
• Hasta kişilerin izolasyonu.Çok bulaşıcı bir hastalık olduğu için ateş düşünceye ve ağızdaki yaralar iyileşinceye kadar kreşe gitmemeleri ve diğer çocuklardan uzak tutulmaları önerilmektedir.

Adres Bilgileri

Yeniçağ Mah. Ragıptüzün Cd. Miralay Nazımbey Sk. No: 140 (Barbaros İlkokulu karşısı)
Yenimahalle / ANKARA

Fatura Bilgileri

Turkuaz Kreş ve Gündüz Bakımevi Eğitim Sağlık Ticaret Limited Şirketi
Yeniçağ Mah. Ragıptüzün Cd. Miralay Nazımbey Sk. No: 140 Yenimahalle / ANKARA
Yenimahalle Vergi Dairesi
Vergi No: 871 050 061 65

Hesap Bilgileri

Halkbank Yenimahalle Şubesi
Şube Kodu: 214 Hesap No: 10260383
IBAN: TR05 0001 2009 2140 0010 2603 83